FBI twierdzi, że złamało plan kradzieży własności intelektualnej z Tesli Elona Piżma i zażądania wielomilionowego okupu.

22 sierpnia Federalne Biuro Śledcze aresztowało 27-letniego rosyjskiego obywatela, Egora Kriuchkowa. Oskarżają go o próbę przekupienia pracownika Tesli w celu zmowy w sprawie ataku złośliwego oprogramowania na Teslę, przechwycenia poufnych danych z jego sieci, a następnie zażądania wielomilionowego okupu od firmy w zamian za nieujawnienie tych danych w Internecie.

„W dniu lub około 18 sierpnia 2020 roku, [Kriuchkov] spotkał się z pracownikiem i wyjaśnił, że spiskowcy zgodzili się zapłacić pracownikowi 1.000.000 USD po przekazaniu złośliwego oprogramowania, ale nigdy nie dokonali z góry płatności i nie zrobią tego w tej sytuacji“.

Według 25-stronicowej skargi, Kriuchkov i jego współspiratorzy rzekomo zgodzili się wysłać pracownika Tesla około 8.500 dolarów do 11.000 dolarów wartości Bitcoin Evolution jako zaliczkę na udział pracownika.

Dokumenty sądowe ujawniają, ile pieniędzy rzekomo mistrzowie spisku myśleli, że mogą dostać od Tesli.

„Kriuchkow powiedział, że firmy, które padły ofiarą, zazwyczaj negocjują z grupą, aby zapłacić mniej pieniędzy na okup, niż początkowo żądała tego grupa, na przykład, jedna firma została okupiona na 6 milionów dolarów, a ostatecznie zapłaciła 4 miliony dolarów“.